Artykuł Dodaj artykuł

System nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy Bosch na Politechnice w Turynie

Politechnika Turyńska (Politecnico di Torino), której historia sięga 1859 roku, jest jedną z najstarszych uczelni technicznych we Włoszech.

Politechnika Turyńska (Politecnico di Torino), której historia sięga 1859 roku, jest jedną z najstarszych uczelni technicznych we Włoszech. Na terenie rozległego campusu znajdują się takie zabytki jak Castello del Valentino oraz kompleks Cittadella Politecnica o powierzchni zabudowy wynoszącej ponad 170 tys. m2. Politechnika Turyńska, w której murach uczy się ponad 33 500 studentów, oferuje studia m.in. na kierunkach inżynieria, architektura i wzornictwo przemysłowe

System nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy Bosch na Politechnice w Turynie

fot. Bosch

W ostatnich latach uczelnia gwałtownie się rozrosła w związku z zapotrzebowaniem na absolwentów inżynierii i kierunków pokrewnych. Najnowszymi obiektami oddanymi do użytku są trzy budynki zlokalizowane poza terenem campusu 1 i 2: Design and Sustainable Mobility Citadel oraz niedawno odnowiony budynek Lingotto i zakład produkcyjny Fiata. Aby zapewnić bezpieczeństwo studentom, wykładowcom i personelowi tych budynków, władze Turynu musiały pomyśleć także o rozbudowie dotychczasowej infrastruktury zabezpieczeń. Okazało się to wymagającym zadaniem, nie tylko z uwagi na złożoność architektury i duże odległości pomiędzy budynkami, ale także ze względu na dodatkowy wymóg zgodności z regulacjami zawartymi w normie EN54-16 dotyczącej dźwiękowych systemów ostrzegawczych. Dlatego na terenie uczelni konieczne było wdrożenie certyfikowanego systemu nagłośnieniowego i dźwiękowego systemu ostrzegawczego.

Pierwszy we Włoszech system PRAESIDEO został zainstalowany niemal 20 lat temu na terenie Politechniki Turyńskiej, której władze, w związku z rozbudową uczelni, zwrócił się do firmy Bosch, aby zamówić dodatkowe elementy systemu. System PRAESIDEO, posiadający certyfikaty bezpieczeństwa EN 54-16 oraz ISO 7240-16, stanowi skalowalne rozwiązanie dla zastosowań obejmujących kilka lokalizacji. Funkcjonalność systemu obejmuje: przekazywanie komunikatów, ewakuację głosową, lokalne wzmocnienie dla sal wykładowych i inne. Topologia sieci systemu z połączeniami łańcuchowymi wspomaga elastyczne i skalowalne rozszerzanie systemu.

Eksperci musieli poradzić sobie ze złożonością architektoniczną campusu, na który składają się nowe budynki oraz odrestaurowane budynki zabytkowe i zintegrować trzy nowe lokalizacje ze stosowanym już rozwiązaniem firmy Bosch. Rezultat to system nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy PRAESIDEO z ośmioma sterownikami sieciowymi, 80 podstawowymi wzmacniaczami (asortyment wzmacniaczy o mocy 500 W, 2 x 250 W i 4 x 125 W) oraz dziesięcioma stacjami wywoławczymi. Dwie stacje wywoławcze PRAESIDEO przy głównych wejściach na teren campusu 1 i 2 współpracują z oprogramowaniem klienckim stacji wywoławczej PC. Pozostałych osiem stacji wywoławczych PRAESIDEO rozmieszczono w innych budynkach kampusu.

Z punktu widzenia operatora tego rodzaju integracja zapewnia lepszy ogląd całego campusu i umożliwia stworzenie szeregu oddzielnych stref głośnikowych w każdym z budynków. Aby zapewnić wysokiej jakości brzmienie, instalatorzy dodali do obecnej instalacji 1 500 głośników Bosch oraz projektory dźwięku, dopasowane wyglądem do nowoczesnego charakteru wnętrz campusu Politechniki. Wszystkie wybrane głośniki są zgodne z wymaganiami normy EN 54-24, dzięki czemu rozwiązanie jest w pełni zgodne z normą EN 54-24. Wewnątrz budynków zastosowano zestaw głośników, w skład którego weszły ścienne głośniki wodoodporne w obudowie metalowej (LBC3018/0) i sufitowe głośniki modułowe LC1 (WM06E8, UM06E8 i UM12E8) do odtwarzania mowy i muzyki. Na terenie zewnętrznym campusu (strefy osłonięte i otwarte) zainstalowano pyło- i wodoszczelne głośniki tubowe (LH1-10M10E i LBC3482/00), a także dwukierunkowe (LP1-BC10E-1) i jednokierunkowe (LP1-UC10E-1) projektory dźwięku.

Zainstalowane sterowniki sieciowe PRAESIDEO umożliwiają operatorom zarządzanie funkcjami nagłośnieniowymi i DSO za pomocą scentralizowanej platformy. W sytuacjach zagrożenia system wspiera ewakuację głosową. Efektywna ewakuacja rozpoczyna się od osób znajdujących się najbliżej źródła zagrożenia – kierowane są do nich wcześniej nagrane komunikaty ostrzegawcze – następnie ewakuacja przenosi się na sąsiednie piętra i strefy. Głosowe komunikaty ostrzegawcze pozwalają służbom ratowniczym zaoszczędzić do 30% czasu. Po kontroli na początku 2019 roku, zgodne z wymaganiami normy EN 54 rozwiązanie PRAESIDEO zabezpiecza rozbudowany teren campusu Politechniki Turyńskiej.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z systemu, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę złożoność kompleksu i jego rozbudowę” – powiedział Andrea Carbonatto, manager ds. obiektu i bezpieczeństwa w Politecnico di Torino. W pełni skalowalne rozwiązanie Bosch z możliwością aktualizacji i rozszerzenia okazało się ważnym projektem referencyjnym w Turynie i nie tylko, a w przyszłości będzie w stanie spełnić nowe wymagania rozwijającej się uczelni. 

Artykuł został dodany przez firmę

Bosch Security and Safety Systems

Naszym celem jest ochrona życia, budynków, mienia. Nasza oferta produktowa obejmuje systemy dozoru wizyjnego, sygnalizacji włamania i napadu, sygnalizacji pożarów i ewakuacji głosowej, a także rozwiązania do kontroli dostępu i zarządzania.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.