Artykuł Dodaj artykuł

Społeczna odpowiedzialność. Nauka nie musi być nudna!

Już 10 stycznia rozpoczyna się druga edycja, poświęconego nauce i technice, programu edukacyjnego dla młodzieży gimnazjalnej, który tym razem swym zasięgiem obejmie Warszawę i Wrocław.

Logo BoschJuż 10 stycznia rozpoczyna się druga edycja, poświęconego nauce i technice, programu edukacyjnego dla młodzieży gimnazjalnej, który tym razem swym zasięgiem obejmie Warszawę i Wrocław. Organizator – firma Bosch, we współpracy z Politechnikami Warszawską i Wrocławską, przygotował atrakcyjny program warsztatów kreatywnych.

Logo Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha
Fot. Bosch

Z radością obserwowaliśmy ogromne zaangażowanie gimnazjalistów w zajęcia organizowane w ramach pierwszej edycji „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha”. Są oni nie tylko bardzo dobrymi uczniami, ale mają wiele pomysłów na to, jak zmienić świat wokół nas na lepsze. Widząc ich entuzjazm i potrzebę dalszego rozwoju, nie zastanawialiśmy się ani chwili nad uruchomieniem kolejnej, rozszerzonej edycji programu. Propagowanie nauki i myśli technicznej od lat jest jedną z nadrzędnych wartości firmy – powiedziała Krystyna Boczkowska, prezes zarządu firmy Robert Bosch Sp. z o.o.

Po raz drugi organizatorzy „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha” zaproszą gimnazjalistów na wykłady i praktyczne warsztaty poświęcone nauce i technice. Tym razem będą oni mogli wziąć udział aż w trzech wybranych warsztatach. Gimnazjaliści będą zdobywać wiedzę, eksperymentować i majsterkować pod okiem przedstawicieli Studenckich Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Projektowanie obwodów elektrycznych, windy, zwiedzanie laboratoriów samochodowych, lotniczych czy holografii, konstruowanie robotów – to tylko przykłady atrakcji przewidzianych w programie. Następnie uczniowie staną do rywalizacji w konkursie na najlepszy pomysł na wynalazek.

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha
Fot. Bosch

W dzisiejszych czasach do młodych ludzi dociera ogromna ilość informacji. Mają oni przekonanie, że wszystko już zostało wymyślone. Dopiero takie inicjatywy jak „Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha” przekonują młodzież, że oni sami mogą robić znaczące rzeczy. Udział w konkursie na wynalazek jest dla nich dużo większą motywacją niż piątka na świadectwie – powiedziała Anna Hryniewicz, prezes Edukacji Pro Futuro, Gimnazjum Pro Futuro w Warszawie.

Nowością w tegorocznej edycji programu jest „Klub Absolwenta Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha”. Jest to specjalne wyróżnienie dla autorów najlepszych wynalazków, którzy zakwalifikowali się do finałowej dziesiątki konkursu w pierwszej edycji programu. Będą oni mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach związanych z nauką, techniką i wynalazczością jak np. warsztaty w siedzibie firmy Robert Bosch Sp. z o.o.

Z ogromną przyjemnością wspieramy „Akademię Wynalazców im. Roberta Boscha” również w bieżącym roku akademickim ponieważ dostrzegamy jej korzyści zarówno w zakresie promocji uzdolnionych technicznie młodych osób, jak również popularyzacji nauk technicznych przez samą uczelnię. Jesteśmy bardzo dumni ze studentów Kół Naukowych, którzy tak chętnie przekazywali wiedzę i opiekowali się młodszymi kolegami – powiedział dr Jan Grabski, opiekun programu z ramienia Politechniki Warszawskiej.

Zapisy na warsztaty w ramach „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha” trwają do 13 lutego 2012 roku poprzez stronę www.akademiawynalazcow.edu.pl. Zwieńczeniem programu będzie wyłonienie zwycięzców konkursu na pomysł wynalazku w obu miastach podczas uroczystych Gal Finałowych zaplanowanych na czerwiec 2012 roku. Organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody rzeczowe dla autorów najciekawszych projektów, ich opiekunów oraz szkół. Udział w Akademii jest bezpłatny.

W pilotażowej edycji „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha”, która odbyła się w Warszawie w roku szkolnym 2010/2011 wzięło udział ponad 300 uczniów z 35 warszawskich gimnazjów.

Celem programu jest zainteresowanie gimnazjalistów przedmiotami ścisłymi, uczelniami technicznymi jako możliwą ścieżką edukacyjną, nauką poprzez zabawę oraz wsparcie uzdolnionych technicznie młodych osób.

Druga edycja programu jest prowadzona pod patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej, Polskiej Akademii Nauk, Urzędu Patentowego RP, Jego Magnificencji Rektora Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Włodzimierza Kurnika, Jego Magnificencji Rektora Politechniki Wrocławskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusza Więckowskiego, we współpracy ze Studenckimi Kołami Naukowymi działającymi przy obu uczelniach.

Artykuł został dodany przez firmę

Bosch Security and Safety Systems

Naszym celem jest ochrona życia, budynków, mienia. Nasza oferta produktowa obejmuje systemy dozoru wizyjnego, sygnalizacji włamania i napadu, sygnalizacji pożarów i ewakuacji głosowej, a także rozwiązania do kontroli dostępu i zarządzania.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły