Artykuł Dodaj artykuł

Systemy wizyjne to ciągła ewolucja

O tym w jaki sposób monitoring coraz precyzyjniej odpowiada na różnorodne potrzeby mówi Bogumił Szymanek z Axis Communications.

O tym w jaki sposób monitoring coraz precyzyjniej odpowiada na różnorodne potrzeby mówi Bogumił Szymanek z Axis Communications.

Widzimy bardzo dynamiczny rozwój systemów wizyjnych na przestrzeni ostatnich lat. Czy najnowsze osiągnięcia nazwałby Pan ewolucją czy może rewolucją?

Uważam, że to ewolucja – doskonalimy bowiem rozwiązania już znane, jednak z czasem stają się one coraz lepiej dopasowane do potrzeb użytkownika. Ponadto, jeśli chodzi o monitoring wizyjny, wciąż pojawiają się nowe możliwości, poszerzające spektrum funkcjonalności kamer o wiele więcej niż tylko nagrywanie materiału wideo. Ponieważ dzisiaj kamery to tak naprawdę komputery, które samodzielnie są w stanie dokonać szczegółowych pomiarów, już teraz dysponujemy rozwiązaniami takimi jak: sieciowe systemy audio, radary, czy zaawansowana analiza obrazu, bazująca na maszynowym i głębokim uczeniu. 

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że systemy wizyjne cały czas dojrzewają i jest to proces, którego świadkami cały czas jesteśmy. Z pewnością natomiast rewolucyjne w monitoringu jest to, czego nie widać na wideo, czyli warstwa danych dostarczana przez nowoczesne systemy, pozwalająca na ich integrację i przetwarzanie do różnorodnych celów.

Bogumił Szymanek - Axis CommunicationsBogumił Szymanek
Axis Communications

Jakie rozwiązania są najbardziej innowacyjne? Czy to one będą wytyczać kurs rozwoju monitoringu wizyjnego w najbliższej przyszłości?

Obecnie istnieje bardzo wiele innowacyjnych rozwiązań, ale najważniejsze jest przede wszystkim tworzenie wartości dodanej dla użytkownika. Dlatego też rozwój technologii skupia się wokół automatyzacji procesów i odciążenia człowieka od konieczności analizowania dużej ilości obrazów i informacji. Najważniejsza w tym kontekście jest niezawodność i ograniczenie błędów oraz fałszywych alarmów. 

W tej chwili za najbardziej innowacyjne uznałbym oprogramowanie oparte na analizie obrazu, które wykorzystuje uczenie maszynowe i tzw. deep learning. Dzięki niemu, instalacja urządzeń nie wymaga jednocześnie inwestycji w drogie moce obliczeniowe na serwerach, bowiem same kamery posiadają moc obliczeniową do elastycznego wykorzystania tych technologii. Co więcej, nawet w przypadku modernizacji istniejących już systemów, możliwe jest wykorzystanie nowych rozwiązań.

Według mnie, najbliższa przyszłość to przede wszystkim doskonalenie technologii automatycznego rozpoznawania obiektów w systemach dozoru wizyjnego. Na znaczeniu będzie także zyskiwała analiza danych celem wychwycenia anomalii czy niepożądanych zachowań osób.

Stawiają Państwo duży nacisk na integrację – jakie znaczenie ma ona w nowoczesnych systemach wizyjnych?

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez integracji różnorodnych urządzeń i systemów. Od samego początku stawiamy na integrację i współpracę z partnerami promującymi otwarte standardy i platformy integracyjne, ponieważ pozwala to na nieustanny rozwój technologii. 

Obecnie wymaga się od systemów wizyjnych aby pozwalały za pomocą jednego interfejsu korzystać również z innych rozwiązań np. kontroli dostępu, alarmowych, automatyki budynku czy ERP. Przykładowo, w firmach produkcyjnych często ważne jest powiązanie danych produkcyjnych z materiałem wizyjnym, by móc szybko zidentyfikować źródło błędu w produkcji. Integracja może mieć też znaczenie m.in. w systemach parkingowych – odczytywane przez kamery numery tablic rejestracyjnych są automatycznie łączone z systemami kontroli dostępu w biurowcach czy galeriach handlowych. Kamery coraz częściej dostarczają także statystyk kierownikom sklepów – zintegrowane dane dotyczące ruchu pozwalają tym samym zoptymalizować zasoby kadrowe czy kampanie marketingowe.

Integracja dodatkowych systemów, czujników czy oprogramowania sprawia, że można zaspokoić potrzeby wielu użytkowników i stworzyć system kompletny, uszyty na miarę dla danego biznesu. 

Jakie branże przede wszystkim mogą zyskać, inwestując w kompleksowe, zintegrowane rozwiązania wizyjne?

Rozwiązania wizyjne wspierają użytkowników wszędzie tam, gdzie ważne jest zwiększenie efektywności działania służb ochrony i obrony przed wszelkimi zagrożeniami. Będą one zatem kluczowe dla przemysłu, obiektów komercyjnych, infrastruktury krytycznej, transportu i logistyki, wojska, ale także miast czy sektora handlowego. Warto podkreślić, że rozwiązania zintegrowane optymalizują procesy i obniżają całkowity koszt posiadania systemu, ponieważ dzięki wysokiej jakości, zmniejszają koszty związane z utrzymaniem sprzętu.

Jakie przykłady innowacyjnych zastosowań kompleksowych systemów dozoru wideo w firmach prywatnych bądź przestrzeni publicznej, np. w miastach, mógłby Pan zaprezentować?

Przykładem może być miasto Eindhoven, gdzie zintegrowany system monitoringu, dzięki czujnikom audio jest w stanie samodzielnie wykryć nietypowe dźwięki i natychmiast powiadomić o nich centralę. Znacznie przyspiesza to reakcję służb w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia np. z wandalizmem – mowa tutaj o wykrywaniu m.in. tłuczonego szkła czy podniesionych ludzkich głosów. 

Analiza audio przydaje się także w zastosowaniach przemysłowych czy infrastrukturze krytycznej, gdzie znacznie minimalizuje liczbę fałszywych alarmów. Co więcej, system, który wykryje intruza na terenie zamkniętym, poza przekazaniem informacji do centrum ochrony, może nadać automatyczny komunikat głosowy, który pozwoli go odstraszyć. Tego typu rozwiązania są już obecne także w polskich fabrykach, m.in. w branży motoryzacyjnej. 

Innym ciekawym rozwiązaniem jest system zastosowany na południu Francji, gdzie kamery zostały wykorzystane jako mierniki poziomu wody w kanałach burzowych, tak aby odpowiednio wcześnie zareagować na jej szybki przyrost i zapobiec podtopieniom. Monitoring z powodzeniem może zatem służyć także w celach zapobiegania katastrofom środowiskowym. Kluczowy jest fakt, że coraz lepiej potrafimy precyzyjnie odpowiedzieć na potrzeby bardzo różnych grup docelowych.

Artykuł został dodany przez firmę

Axis Communications Poland Sp. z o.o.

Axis jest liderem na rynku sieciowych systemów wizyjnych. Oferuje produkty i rozwiązania z zakresu kamer IP, enkoderów, akcesoriów oraz oprogramowania do rejestracji przeznaczone do profesjonalnych instalacji.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.