Artykuł Dodaj artykuł

Jak dobrać rolety do koloru ścian?

Wybór rolet nie jest najłatwiejszym elementem podczas wystroju wnętrz. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą ułatwić decyzję.

Jak dobrać rolety do koloru ścian

Wybór rolet nie jest najłatwiejszym elementem podczas wystroju wnętrz. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą ułatwić decyzję.

Jak dobrać kolor i wzór rolet do wnętrza?

Aby dobrać kolor i wzór rolet do wnętrza, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest kolorystyka pomieszczenia. Rolety powinny komponować się z kolorem ścian oraz innych elementów dekoracyjnych, takich jak meble czy dodatki. W przypadku jasnych ścian lepiej postawić na ciemniejsze rolety, a przy ciemniejszych ścianach na jaśniejsze. Należy wziąć pod uwagę również styl wnętrza. Rolety powinny pasować do stylu pomieszczenia. W przypadku pomieszczeń utrzymanych w stylu nowoczesnym warto postawić na proste i geometryczne wzory, natomiast w pomieszczeniach w stylu klasycznym lepiej sprawdzą się delikatne motywy roślinne lub kwiatowe - podpowiada Krzysztof Czechowski - przedstawiciel marki: https://czechrolety.pl/ Kolejna jest funkcja pomieszczenia. Rodzaj rolet powinien być dostosowany do funkcji pomieszczenia. Na przykład, w sypialni lepiej zastosować rolety zaciemniające, w salonie rolety z tkaniny przezroczystej. Warto również zwrócić uwagę na natężenie światła - należy dopasować grubość materiału, rodzaj materiału jak i kolor do ilości natężenia światła w danym pomieszczeniu. Ostatnim punktem, ale najważniejszym są osobiste preferencje. Ostatecznie, ważne jest, aby wybrać roletę, która jest odpowiednia osobistemu stylowi.

Do czego dobierać kolor rolet?

Kolor rolet powinien być dobierany do kilku elementów w pomieszczeniu. W pierwszej kolejności powinien być to kolor ścian. Rolety powinny komponować się z kolorem ścian, a najlepiej aby były w podobnym odcieniu, choć nie muszą być identyczne. Można także zdecydować się na kontrastujący kolor rolet, jednak ważne jest aby było to przemyślane i nie przytłoczyło wnętrza. Kolor mebli również warto wziąć pod uwagę. Kolor rolet powinien korespondować z kolorem mebli, szczególnie jeśli są one widoczne z miejsca gdzie znajdują się rolety. Dobrym rozwiązaniem jest również dobranie koloru rolet do koloru dywanów. Rolety powinny pasować do koloru dywanów lub wykładzin, jeśli są one widoczne z miejsca gdzie znajdują się rolety, aby odpowiednio się komponowały. Warto też wziąć pod uwagę koloru dodatków dekoracyjnych. Kolor rolet powinien być zharmonizowany z innymi dodatkami dekoracyjnymi, takimi jak zasłony, obrazy, itp. Ważne jest, aby pamiętać, że kolor rolet nie musi być dokładnie taki sam jak kolor innych elementów w pomieszczeniu, ale powinien pasować do nich i tworzyć spójną całość.

Jak dobrać kolor rolet do wnętrza?

Rolet można również dobrać w zależności do stylu wnętrza. Pierwszym przykładem będą wnętrza nowoczesne. W nowoczesnych wnętrzach warto postawić na proste i geometryczne wzory rolet, takie jak paski, kwadraty lub trójkąty. Kolorystycznie dobrze sprawdzają się tu odcienie szarości, bieli czy czerni. Można też zdecydować się na jaskrawe odcienie, aby dodać pomieszczeniu odrobinę energii (przykłady można podejrzeć tutaj: https://czechrolety.pl/galeria/). W klasycznych wnętrzach lepiej sprawdzą się delikatne motywy roślinne lub kwiatowe. Można wybierać wzory i motywy tradycyjne, jak na przykład ażury czy adamaszki. Kolorystyka powinna być stonowana i subtelna. We wnętrzach rustykalnych najlepiej sprawdzają się rolety z tkanin naturalnych, np. lnu lub bawełny. Wzory powinny być prosty, z motywami związanymi z przyrodą, np. gałęzie, liście. Kolorystyka powinna być stonowana, z przewagą naturalnych odcieni, a we wnętrzach skandynawskich, które charakteryzuje prostota, jasność i funkcjonalność, sprawdzą się jasne, proste rolety. Kolorystyka powinna być jasna, z odcieniami bieli, szarości czy pastelowymi kolorami.

Kolor rolet a kolor ścian - 3 najważniejsze zasady

Przy wyborze koloru rolet warto sugerować się poniższymi zasadami:

  1. Kolorystyka: Kolor rolet powinien komponować się z kolorem ścian, najlepiej aby były w podobnym odcieniu, choć nie muszą być identyczne. Można także zdecydować się na kontrastujący kolor rolet, jednak ważne jest aby było to przemyślane i nie przytłoczyło wnętrza.
  2. Proporcje: Rolety powinny stanowić odpowiednie uzupełnienie koloru ścian, dlatego ważne jest aby ich kolor był proporcjonalny do koloru ścian. W przypadku jasnych ścian, lepiej postawić na ciemniejsze rolety, a przy ciemniejszych ścianach na jaśniejsze.
  3. Kontrast: Kolor rolet powinien kontrastować z kolorem ścian w odpowiedni sposób. W przypadku jasnych ścian lepiej postawić na ciemniejsze rolety, aby wyeksponować wnętrze, przy ciemniejszych ścianach lepiej postawić na jaśniejsze rolety, aby rozjaśnić pomieszczenie.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.