Artykuł Dodaj artykuł

Wydajna wymiana powietrza w pomieszczeniach z naturalną wentylacją

W okresie jesienno-zimowym zdecydowanie więcej czasu spędzamy w zamkniętych przestrzeniach.

W okresie jesienno-zimowym zdecydowanie więcej czasu spędzamy w zamkniętych przestrzeniach. W nadchodzących miesiącach w biurach, szkołach, przedszkolach, restauracjach czy w obiektach sportowych będzie przebywać znacznie więcej osób jednocześnie. Na szczęście nawet w sytuacjach nadzwyczajnych – jaką jest obecnie ogłoszona pandemia – naturalna wentylacja zapewniania bezpieczny i zdrowy klimat w pomieszczeniach.

Wydajna wymiana powietrza w pomieszczeniach z naturalną wentylacją

Regularna wymiana powietrza pozwala pozbyć się szkodliwych mikrocząsteczek. 

W pomieszczeniach przewietrzanych w sposób zautomatyzowany zużyte powietrze jest zastępowane świeżym, a mikrocząsteczki, np. wirusów, są transportowane na zewnątrz. Tym samym przestrzeganie zasad higieny i dystansu jest uzupełniane o najskuteczniejszy komponent: świeże powietrze. Naturalna wentylacja stanowi gwarancję niezbędnej wymiany powietrza.

Wentylacja automatyczna 

Zautomatyzowana naturalna wentylacja przekłada się na poprawę samopoczucia osób przebywających wewnątrz budynku. Zapewnia nie tylko świeże powietrze, ale także optymalną temperaturę pomieszczeń, co ważne przy możliwie najmniejszych startach ciepła w sezonie grzewczym. Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne są mniejsze niż w przypadku stosowania alternatywnych systemów.

Rozwiązania D+H do przewietrzania zapewniają wymierne korzyści, stające się szczególnie istotne w kontekście minimalizowania ryzyka infekcji przenoszonej za pośrednictwem mikrocząstek, które unoszą się swobodnie w powietrzu. 

Wentylacja mniejszych pomieszczeń i budynków

W przypadku małych pomieszczeń i stosunkowo niewielkiej liczby przebywających w nich osób intensywne wietrzenie z zastosowaniem rozwiązań do naturalnej wentylacji D+H prowadzi do dostatecznej, efektywnej wymiany powietrza. W zależności od pory roku i warunków pogodowych można konkretnie dobierać częstotliwość oraz czas przewietrzenia. Wskazane są cykle wentylacji, które są aktywowane w zależności od jakości powietrza w pomieszczeniu – do jej oceny można wykorzystywać między innymi pomiar poziomu CO2 lub siłę wiatru. System naturalnej wentylacji może być ponadto uruchamiany automatycznie, np. przed rozpoczęciem pracy lub w konkretnych odstępach czasowych. Systemem można też sterować manualnie z pozycji przycisku przewietrzania, pilota lub urządzenia mobilnego.   

Wydajna wymiana powietrza w pomieszczeniach z naturalną wentylacją

Wentylacja większych pomieszczeń i budynków

Naturalna wentylacja pomaga tworzyć bezpieczne warunki do działalności firm i gastronomii, ponadto zapewnia funkcjonowanie szkół i innych obiektów użyteczności publicznej.

Duże pomieszczenia, w których jednocześnie i regularnie przebywa wiele osób, należy intensywnie wietrzyć w krótkich odstępach czasu. W szczególnych przypadkach może nawet zachodzić konieczność ciągłego wietrzenia. System naturalnej wentylacji D+H pozwala zapewnić wystarczającą wymianę powietrza, również w przypadku kompleksowych scenariuszy wentylacji w dużych budynkach. Rozwiązania D+H są w pełni kompatybilne z systemami BMS. Wszystkie komponenty takie, jak napędy do okien, czujniki, zegary sterujące, regulatory i przyciski są połączone w sieć za pośrednictwem wydajnych central.

Przykłady zastosowań

Systemy naturalnej wentylacji D+H zapewniają świeże powietrze w obiektach na całym świecie. Zainstalowane i użytkowane stosownie do potrzeb stanowią gwarancję optymalnej, cyklicznej wymiany powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. W ten sposób kontrolowana naturalna wentylacja powoduje znaczną redukcję ryzyka zakażenia za pośrednictwem skażonych wirusami mikrocząsteczek.

Glucksman Library przy University of Limerick

Glucksman Library przy University of Limerick to jedna z największych bibliotek w Irlandii. Zautomatyzowana wentylacja biblioteki może być monitorowana i sterowana bezpośrednio z systemu zarządzania budynkiem. Świeże, sprzyjające koncentracji i pracy powietrze to zasługa systemu automatyki okiennej D+H. 

k29 w Wilnie

W owalnej bryle k29 w Wilnie przez cały czas panują optymalne warunki do pracy. Jest to możliwe m.in. dzięki hybrydowemu systemowi wentylacyjno-chłodzącemu. W celu umożliwienia naturalnej wentylacji pomieszczeń biurowych napędy z serii CDC wyjątkowo cicho otwierają i zamykają okna zamontowane w fasadzie budynku. W atrium znajdziemy także okna dachowe wyposażone w napędy zębatkowe ZA.

Avila College w Mount Waverley

Dobre powietrze ma decydujące znaczenie dla naszego samopoczucia i koncentracji podczas nauki i pracy. W uczelni Avila College w Mount Waverley na przedmieściach Melbourne rozwiązanie wentylacyjne D+H zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Dzięki indywidualnej koncepcji projektowej wszystkie okna są otwierane do odpowiedniej pozycji niwelując efekt przeciągów.

Artykuł został dodany przez firmę

D+H Polska sp. z o.o.

D+H Polska oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu oddymiania i naturalnej wentylacji budynków, systemy sygnalizacji pożarowej, systemy sterowań i zamknięć ogniowych oraz napędy do stolarki okiennej i drzwiowej.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły