Artykuł Dodaj artykuł

Zastosowanie systemów MES

Nowoczesny model produkcji wymaga nie tylko zaawansowanej technologii na poziomie montowania, przetwarzania czy sprzedaży, ale przede wszystkim na poziomie logistyki i zarządzania. Coś, co jeszcze dekady temu zastępowała praca setek ludzi, dziś w stanie jest wykonać system komputerowy w szybki i przejrzysty sposób. Jeśli więc szukasz łatwego sposobu na optymalizację swojej linii produkcyjnej, powinieneś rozważyć wykorzystanie system MES.

Zastosowanie systemów MES

Nowoczesny model produkcji wymaga nie tylko zaawansowanej technologii na poziomie montowania, przetwarzania czy sprzedaży, ale przede wszystkim na poziomie logistyki i zarządzania. Coś, co jeszcze dekady temu zastępowała praca setek ludzi, dziś w stanie jest wykonać system komputerowy w szybki i przejrzysty sposób. Jeśli więc szukasz łatwego sposobu na optymalizację swojej linii produkcyjnej, powinieneś rozważyć wykorzystanie system MES. W ten sam sposób postąpiło setki firm w całym kraju i zanotowały znaczny wzrost wydajności i oszczędności podczas procesu produkcji. Czym jest system MES i w jaki sposób poprawia jakość pracy?

Czym jest system MES?

System MES to oprogramowanie komputerowe, które wykorzystywane jest do optymalizacji i podnoszenia wydajności modułów produkcyjnych stosowanych w zakładach, montowniach czy innych miejscach, w którym wypracowywanie wartości opiera się na powtarzalnych, złożonych schematach działań.

Rozwiązanie to pozwala szybkie uzyskanie dostępu do danych prosto od maszyn, których używamy codziennie podczas pracy. System MES analizuje je również za użytkownika i przedstawia, na którym etapie produkcji napotykane są problemy z wydajnością. Zawiesza on również pozyskane dane w sieci, co pomaga na ich analizę z dala od miejsca pozyskania, co szczególnie przydaje się podczas spotkań biznesowych czy innych okazji.

Zalety wykorzystania systemu MES

Zastosowanie systemu MES w maszynerii używanej w zakładzie pracy niesie ze sobą szereg korzyści dla ich długowieczności i ekonomiczności ich wykorzystania. W ciągu dnia roboczego rzadko zwracamy uwagę na pracę poszczególnych małych elementów w zakładach produkcyjnych, co prowadzi do przeoczeń i ignorowania drobnych usterek przez długi czas. Prowadzi to również do zwiększenia wartości pracy w jednostce czasowej, gdyż system szybko wyłapie niekorzystne rozmieszczenie etapów produkcji i tego, jak szybko można zwiększyć wydajność całego modułu. Namierzenie przestojów nigdy nie było tak proste!

Najbardziej widoczną i elastyczną właściwością systemu MES jest zastosowanie wskaźnika KPI, który system oblicza na podstawie pozyskanych danych. Pozwala to w szybkim tempie ocenić, które maszyny bądź etapy pracy są najbardziej efektywne i porównać to z podjętymi przez nas decyzjami dotyczącymi ich zakupu. System w ciągu sekund jest w stanie wskazać, które z inwestycji w środki produkcji okazały się najbardziej efektywne, a które stratą pieniędzy. Dla długoterminowych oszczędności i zwiększania wydajności jest to kluczowe.

Artykuł sponsorowany

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.