Artykuł Dodaj artykuł

Alarmy domowe - wszystko co powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie w twoim domu!

Wiele osób po przeprowadzce z mieszkania w bloku do dużego domku za miastem, przez jakiś czas boi się w nim zasypiać i pozostawiać pustym.

Wiele osób po przeprowadzce z mieszkania w bloku do dużego domku za miastem, przez jakiś czas boi się w nim zasypiać i pozostawiać pustym. Strachu nie zmniejsza nawet świadomość o obecności mieszkających kilka kroków dalej sąsiadów czy pozostałych mieszkańców osiedla. Perspektywa włamania i kradzieży cennych domowych przedmiotów, jest nad wyraz stresująca i nie pozwala normalnie funkcjonować. W takich wypadkach wiele osób decyduje się na zainstalowanie alarmu domowego. Pomaga on zabezpieczyć posiadłość i uspokoić nerwy. Jak wygląda jego zakładanie i funkcjonowanie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Alarmy domowe - wszystko co powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie w twoim domu!

  1. Dlaczego warto zakładać alarm w domu jednorodzinnym?
  2. Jak działa alarm w domu?
  3. Jakie są główne elementy systemu alarmowego?
  4. Jak wybrać odpowiedni alarm do domu?

Dlaczego warto zakładać alarm w domu jednorodzinnym?

Mimo że w wielu przypadkach strach przed złodziejami i kradzieżą jest nie zawsze obawą uzasadnioną, wiele osób posiadających swój dom, czuje się niepewnie. Ludzka wyobraźnia nie zna granic, więc jeśli założenie alarmu pozbawi domownika obaw, które utrudniają mu sen i normalne funkcjonowanie, warto to zrobić. Posiadanie pewności, że syrena alarmowa powiadomi domowników o każdej nieplanowanej i niechcianej wizycie, a po kilku minutach pod domem pojawią się panowie z firmy ochroniarskiej, jest wielu osobom bardzo potrzebna.

Bywa i tak, że dom czasem stoi pusty - w okresie urlopów nawet przez kilka tygodni, co zawsze stanowi łakomy kąsek dla złodziei. Alarm daje zatem możliwość ochrony mienia, nawet podczas chwilowej lub dłuższej nieobecności właścicieli. Taka świadomość pozwala domownikom w pełni cieszyć się wakacjami czy weekendowym odpoczynkiem.

Jak działa alarm w domu?

Bywa i tak, że ktoś nie może zdecydować się na założenie alarmu w domu, gdyż boi się, że nie poradzi sobie z jego obsługą. Czy rzeczywiście obawy te są uzasadnione? Otóż okazuje się, że używanie alarmów domowych to naprawdę prosta i z czasem wręcz automatyczna sprawa dla każdego domownika. Najważniejszą rzeczą jest wpisywanie, tylko domownikom znanego, kodu PIN, podczas opuszczania domu (system się uzbraja) i powrotu do niego (system się rozbraja). Podczas nieobecności domowników system alarmowy jest uzbrojony, dlatego jeśli pojawi się w nim niechciana osoba, czujniki ruchu umieszczone w pomieszczeniach, wykryją jego ruchy. Wyjątek stanowi wejście główne. Wchodząc do domu przez główne drzwi intruz ma 15 sekund na rozbrojenie alarmu, czyli wpisanie poprawnego kodu PIN. Jeśli tego nie zrobi, to po 15 sekundach od przekroczenia progu domu, włączy się sygnalizacja. Czas pozwalający na wejście i rozbrojenie alarmu programuje się podczas instalacji systemu. Najlepiej by był tak mały, jak to tylko możliwe. Jeśli włamywacz spróbuje uszkodzić system alarmowy, sygnalizacja włącza się natychmiastowo.

W przypadku włamania włączane są sygnalizatory znajdujące się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz obiektu, a informacja o alarmie przekazana może być za pośrednictwem linii telefonicznej (do agencji ochrony i np. właściciela budynku), łącza radiowego (do agencji ochrony) lub łącza GSM do jednej lub kilku osób (np. członków rodziny, sąsiadów),

Jakie są główne elementy systemu alarmowego?

Alarm domowy złożony jest z kilku podstawowych elementów. Najważniejszym jest centrala alarmowa, stanowiąca swoisty mózg, do której przyłączane są przewody od pozostałych elementów systemu Jest to metalowa puszka, która nie posiada żadnych zewnętrznych przełączników ani lampek. Zamontowana powinna być w miejscu dyskretnym i chronionym. Kolejnym ważnym elementem jest czujnik ruchu instalowany zazwyczaj do ściany lub sufitu. Czujnik wykrywa ruch w pomieszczeniu. Ważna jest też klawiatura sterująca, pozwalająca na komunikowanie się użytkownika z systemem, oraz włączanie i wyłączanie systemu ze stanu czuwania. Urządzenie przypomina kalkulator i zainstalowane jest przy głównym wejściu do domu. Jest też sygnalizator akustyczno-optyczny zewnętrzny, który wyzwala głośny dźwięk oraz sygnały błyskowe informując o zagrożeniu - instaluje się go zazwyczaj w miejscu trudno dostępnym dla intruza, np. na elewacji budynku, oraz sygnalizator akustyczny wewnętrzny, który uruchamia dźwięk wewnątrz chronionego pomieszczenia. Oprócz tych głównych części, alarmy domowe wyposażone są jeszcze w elementy służące do powiadamiania odpowiednich osób o alarmach lub uszkodzeniach systemu alarmowego, takich jak dialer telefoniczny, moduł powiadamiania radiowego służb ochrony, lub dialer GSM

Jak wybrać odpowiedni alarm do domu?

Każdy dom jest inny, dlatego nie można łatwo i szybko określić jaki alarm powinien zostać w nim zamontowany. Niewielki dom zabezpieczą czujniki, które obejmą ochrona całą przestrzeń lub tylko wydzieloną linię, jeśli będą posiadały tryb kurtynowy. W domu piętrowym przydatne będą strefy alarmowe - w nocy zabezpieczą strefę pierwszą - parter, natomiast rozbroją piętro na którym śpią domownicy. Kiedy mieszkańcy wyjdą z domu alarm zabezpieczy obydwie strefy.

Przed zakupem alarmu domowego warto zapoznać się z asortymentem oferowanym przez Castoramę: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-elektroniczne-i-tv/alarmy-i-monitoring/alarmy.html. Sklep proponuje alarmy domowe w różnych cenach i wariantach.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły