Alkam SecurityAlkam Security

Artykuł Dodaj artykuł

Zielony design Axis Communications

Aby spełniać oczekiwania dzisiejszych klientów, produkty powinny być nie tylko innowacyjne, ale także przyjazne środowisku. Właśnie dlatego Axis w coraz większym stopniu koncentruje się na ekologicznym wzornictwie, wykorzystując materiały z recyklingu, wycofując substancje niebezpieczne i działając w zgodzie z celami ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Zielony design Axis Communications

Aby spełniać oczekiwania dzisiejszych klientów, produkty powinny być nie tylko innowacyjne, ale także przyjazne środowisku. Właśnie dlatego Axis w coraz większym stopniu koncentruje się na ekologicznym wzornictwie, wykorzystując materiały z recyklingu, wycofując substancje niebezpieczne i działając w zgodzie z celami ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Zrównoważony rozwój jest jednym z bardzo istotnych trendów. Zmiany klimatu dotykają bowiem nas wszystkich – każdy jest poniekąd częścią problemów środowiskowych, ale także każdy może być częścią ich rozwiązania. Na wyzwania związane z ekologią postanowił odpowiedzieć także Axis Communications, stawiając sobie za cel transformację produkcji na rozwiązania bardziej przyjazne dla środowiska. W ten sposób powstała grupa Axis Green Design, która łącząc różne kompetencje, dąży do zwiększenia świadomości ekologicznej.

W ramach ekologicznego procesu projektowania produktów w Axis wyodrębniono cztery obszary ekoinnowacji:

  • Wybór materiałów
  • Optymalizacja projektowania części
  • Optymalizacja projektowania pod kątem produkcji
  • Optymalizacja procesów utylizacji.

Niezbędny wybór zrównoważonych materiałów 

„Wybór zrównoważonych materiałów jest jednym z najważniejszych aspektów ekologicznego projektowania”, mówi Ausra Reinap, starszy inżynier ds. ochrony środowiska w Axis Communications. „Staramy się wykorzystywać więcej materiałów pochodzących z recyklingu i w miarę możliwości minimalizujemy lub całkowicie unikamy stosowania niebezpiecznych substancji w naszych produktach. Przykładowo, nasze najnowsze urządzenia nie zawierają bromowanych i chlorowanych środków zmniejszających palność, jednak wciąż są ognioodporne”.

Axis przygotowało listę substancji zakazanych i objętych ograniczeniami prawnymi, jak i tych, które nie są jeszcze ograniczone, ale prawdopodobnie staną się takie w najbliższej przyszłości. Lista obejmuje m.in. plastyfikatory, a także wspomniane już bromowane i chlorowane środki zmniejszające palność - BFR i CFR.

„To dla nas bardzo ważne, by nie czekać na wprowadzenie przepisów zabraniających korzystania z materiałów niebezpiecznych, ale zawsze być o krok naprzód” — podkreśla Reinap.

Wymiana stosowanych w urządzeniach niebezpiecznych halogenów na bardziej ekologiczne spowodowała, że nowe kamery AXIS P1377 i AXIS P1378 nie tylko są bardziej przyjazne środowisku i zdrowiu, ale też można je łatwiej poddać recyklingowi. 

Nie tylko materiały

Aby zoptymalizować projektowanie części, Axis przykłada również dużą wagę do mniejszego zużycia zasobów i ograniczenia transportu. Przykładem może być zmniejszenie liczby śrub, a nawet projektowanie bez konieczności ich użycia poprzez zastosowanie zatrzasków. 

Równie ważny jest sposób wytwarzania produktu. Optymalizacja projektu pod kątem produkcji oznacza wybór rozwiązań, które minimalizują straty materiałowe. W trosce o środowisko, produkty Axis są także łatwe do demontażu, dzięki czemu łatwiej się je naprawia i utylizuje oraz, co najważniejsze, recyklinguje. 

Ausra podsumowuje:

„Będąc dzisiaj producentem technologicznym, ważne jest aby wziąć odpowiedzialność także za zrównoważony rozwój. Ekologiczne wzornictwo jest niezbędne, by być wiarygodnym dostawcą. Ambicją Axis jest pozostanie liderem branży, a do tego potrzebne są nie tylko wysokojakościowe produkty, ale także zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko w ich całym cyklu życia”.

Artykuł został dodany przez firmę

Axis Communications Poland Sp. z o.o.

Axis jest liderem na rynku sieciowych systemów wizyjnych. Oferuje produkty i rozwiązania z zakresu kamer IP, enkoderów, akcesoriów oraz oprogramowania do rejestracji przeznaczone do profesjonalnych instalacji.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły