Artykuł Dodaj artykuł

Monitoring nie tylko do ochrony. Jak wykorzystać kamery by zwiększyć sprzedaż

Rejestrowany przez kamery sklepowego monitoringu obraz wysokiej rozdzielczości można z powodzeniem wykorzystać w celach marketingowych. 

Monitoring nie tylko do ochrony. Jak wykorzystać kamery by zwiększyć sprzedaż.

Rejestrowany przez kamery sklepowego monitoringu obraz wysokiej rozdzielczości można z powodzeniem wykorzystać w celach marketingowych. 

Systemy nadzoru wideo w sklepach nie są już tylko narzędziem do obserwacji wykorzystywanym w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Analiza przepływu ludzi w placówce oraz ich zainteresowań pomaga osiągać lepsze wyniki sprzedaży (klientom łatwiej jest odnaleźć poszukiwany towar i są szybciej obsługiwani). To niezmiernie istotne, bo według danych firmy Digimarc osoby zmuszone do czekania w kolejkach często wychodzą ze sklepu. 11% rezygnuje z zakupów w ogóle, 23% wyjmuje z koszyka niepotrzebne produkty, by móc skorzystać z kasy szybkiej obsługi, zaś aż co trzeci konsument finalnie decyduje się na zakupy online.

Klient w centrum zainteresowania

Inteligentne systemy monitoringu dostarczają informacji o miejscach ekspozycji, które przyciągają największą uwagę. Pozwalają wyciągać wnioski statystyczne, ale też śledzić zachowania poszczególnych grup klientów. Można sprawdzić m.in. jak robią zakupy osoby w zależności od płci oraz grupy wiekowej i wykorzystać tę wiedzę do zadbania o lepszą ekspozycję produktów.

- Gdy system nauczy się, że mężczyźni przebywają w sklepie krócej, tuż po przekroczeniu bramki skręcają w prawo, kobiety zaś w lewo i potrzebują więcej czasu by dokonać transakcji, można tak zoptymalizować ekspozycję towaru, żeby zakupy dla jednej i drugiej grupy były szybsze oraz wygodniejsze – tłumaczy Piotr Bettin menadżer ds. rozwoju biznesu inteligentnych systemów wideo Konica Minolta. Podkreśla, że inteligentny monitoring pozwala też prześledzić zachowanie osób, które zrobiły duże zakupy, a jeśli schemat się powtórzy, szukać podobieństw i wyciągać wnioski przyciągające kolejnych wartościowych kupujących.

Bardziej skuteczna reklama

Analiza monitoringu ułatwia zaobserwowanie gdzie np. najchętniej przebywają pasażerowie na dworcu oraz adekwatne dostosowanie ekspozycji nośników reklamowych do przekazu marketingowego. Inteligentny monitoring pozwala zdefiniować „korytarze”, w których liczone są osoby przechodzące przez poszczególne bramki, drzwi lub wejścia. Na bazie tych danych można również ustalać stawki najmu powierzchni handlowych, jak też lepiej pozycjonować reklamę w przestrzeni publicznej i w sklepie. Młody mężczyzna niekoniecznie będzie zainteresowany informacjami o płynach do czyszczenia sztucznej szczęki. Z większym prawdopodobieństwem zwróci uwagę na reklamy gadżetów elektronicznych lub samochodów. Kamera umieszczona w pobliżu kolejki do kasy może wykryć kto w niej stoi i na pobliskim ekranie wyświetlić dopasowane do grupy docelowej reklamy.

Informacje przetwarzane są lokalnie, w znajdującym się w obudowie kamery kontrolerze, bez konieczności łączenia z zewnętrznymi serwerami. W gotowym raporcie, poza informacjami o liczbie klientów, użytkownik może otrzymać również „mapę cieplną” pomieszczenia, czyli dane, w jakich miejscach i kiedy ruch był największy.

Monitoring szansą na zdobycie przewagi rynkowej

Właściciele placówek handlowych konkurują z gigantami e-commerce, którzy wydają miliony na profilowanie użytkowników i dostosowanie przekazu reklamowego. Analizy ruchu w sklepach stacjonarnych bazowały do tej pory w dużej mierze na kosztownych badaniach socjologicznych i marketingowych. Teraz można uzyskać podobne dane na podstawie analizy obrazu z kamer monitoringu. Co więcej, pozyskanie tych informacji jest zgodne z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Piotr Bettin z Konica Minolta podkreśla: – Dane mogą być zanonimizowane, twarze rejestrowanych osób będą „wypikselizowane”, ostre pozostaną wyłącznie elementy statyczne w systemie, takie jak ściany lub sklepowe półki. Dopiero w sytuacji, w której doszło do naruszenia prawa, możliwe będzie zalogowanie się do systemu osoby upoważnionej albo policji lub prokuratora, co pozwoli na ustalenie tożsamości danej osoby.

Dzięki zapewnionemu zdalnemu dostępowi właściciel sklepu może sprawdzić w każdej chwili co dzieje się na terenie placówki. Monitorować długość kolejek przy poszczególnych kasach, zaplanować pracę i obsługę klienta oraz terminy dostaw. Może też szybciej zareagować na straty powodowane przez nieuczciwy personel. System alarmuje, jeśli dokonany został zwrot towaru, a nikogo w tym czasie nie było przy kasie. Może też zawiadomić o podejrzanej sytuacji, gdy kasjer nabija produkty, których nie ma na ladzie.