Alkam SecurityAlkam Security

Artykuł Dodaj artykuł

System sygnalizacji pożarowej dostosowany do warunków hali sportowej

Hale sportowo-widowiskowe zaliczają się do obiektów, które zgodnie z obowiązującymi przepisami wymagają zastosowania systemu zabezpieczeń pożarowych. 

Hale sportowo-widowiskowe zaliczają się do obiektów, które zgodnie z obowiązującymi przepisami wymagają zastosowania systemu zabezpieczeń pożarowych. Szybkie wykrycie pożaru pozwala przede wszystkim na bezpieczną ewakuację, a także na ograniczenie strat spowodowanych rozprzestrzenianiem się ognia. W nowo wybudowanym obiekcie sportowym w Gnieźnie postawiono na system sygnalizacji pożarowej Protec i system oddymiania D+H.

Hala sportowa w Gnieźnie z systemem sygnalizacji pożarowej_fot. D+H

Hala sportowa w Gnieźnie z systemem sygnalizacji pożarowej
fot. D+H

Sygnalizacja pożarowa stanowi bardzo ważne ogniwo całego systemu zabezpieczeń pożarowych. Może wykrywać pożar, inicjować alarm, przekazywać sygnał do jednostki straży pożarnej lub np. do systemu oddymiania. W zależności od potrzeb i warunków panujących w obiekcie stosuje się różnego typu detektory. Najczęściej spotykane są punktowe czujki dymu montowane pod sufitem i w przestrzeni między-sufitowej. W Gnieźnie znalazły one zastosowanie w ciągach komunikacyjnych, natomiast na arenie hali zdecydowano się na optyczne czujki liniowe i czujki zasysające dostarczone przez D+H Polska.

Liniowa detekcja

Hala sportowo-widowiskowa w Gnieźnie została otwarta we wrześniu 2018 r. Kubatura obiektu to ponad 37 tys. m³. Hala dysponuje pełnowymiarową areną przystosowaną do rozgrywek piłki ręcznej, koszykówki i futsalu. Właśnie w tej przestrzeni wykorzystano optyczne czujki liniowe 6000/FIREBEAM40, które są w stanie wykryć pożar w zasięgu do 100 metrów. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu podczerwieni odbijanej od pryzmatu umieszonego na przeciwległej ścianie. Montaż pryzmatu jest praktycznie bezinwazyjny, bowiem nie wymaga doprowadzania przewodów. Zastosowanie tego typu detektorów nie było przypadkowe: są one znacznie mniej narażone na uszkodzenie mechaniczne spowodowane np. uderzeniem przez piłkę oraz znacznie łatwiejsze w montażu i późniejszym serwisie (wysoki strop hali nad niecką).

Zasysanie w niewidocznej strefie

Z uwagi na zastosowane rozwiązania architektoniczne i instalacyjne dodatkową detekcję zastosowano w przestrzeni między-stropowej hali – to tutaj ukryte są wszystkie instalacje obiektu.  Rozprowadzono w niej rurki próbkujące czujki zasysającej ProPointPLUS. Posiada ona możliwość kalibracji trzech stopni czułości detekcji - A, B i C, dzięki czemu można precyzyjnie dopasować ją do miejsca zastosowania. Czujka może dozorować maksymalnie cztery osobno identyfikowane strefy. Każdy z czterech kanałów jest nadzorowany przez osobny moduł SCD, w której odbywa się detekcja optyczna i CO. W gnieźnieńskiej inwestycji zastosowano detektory zasysające w wariancie dwu- i jednorurkowym. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że serwis nie musi mieć dostępu do przestrzeni między-stropowej nad boiskiem, gdyż wszystkie prace serwisowe prowadzone są przy samej czujce zawieszonej na ścianie, co oznacza, że płyta na pewno nie zostanie uszkodzona przez rusztowanie lub podnośnik.

Czujki punktowe w hali sportowej w Gnieźnie_fot. D+H

Czujki punktowe w hali sportowej w Gnieźnie
fot. D+H

Punktowa sygnalizacja

W pozostałych częściach obiektu znajdziemy interaktywne, adresowalne czujki optyczno-termiczne - 6000PLUS/OPHT. Zapewniają one skuteczną detekcję realnego zagrożenia pożarowego - ryzyko błędu jest tu dużo mniejsze niż przy standardowych czujkach ze względu na działanie dwóch zależnych od siebie sensorów - optycznego i termicznego. Detektory punktowe Protec posiadają zaawansowany algorytm analizy czynnika pożarowego, a odpowiednia konstrukcja komory pomiarowej sprawia, że są odporne na absorbcję kurzu. Co więcej, mogą posiadać wbudowane sygnalizatory akustyczne lub głosowe. Są to jedyne tego typu czujki na rynku, które posiadają świadectwo dopuszczenia CNBOP. Do wyboru jest 7 komunikatów głosowych emitowanych w czasie zagrożenia, istnieje też możliwość zamówienia czujek z niestandardowym komunikatem. Nad pracą wszystkich opisanych urządzeń czuwa centrala sygnalizacji pożarowej Protec 6400.

Udana współpraca

W klatkach schodowych hali sportowej zastosowano grawitacyjny system oddymiania D+H.  W jego skład wchodzą kompaktowe centrale oddymiania RZN, klapy oddymiające oraz przyciski oddymiania RT 45. Na co dzień klapy mogą być wykorzystywane do naturalnej wentylacji tych przestrzeni. System oddymiania sprzężony jest z nadrzędnym wobec niego systemem sygnalizacji pożarowej Protec.

Hala sportowa w Gnieźnie to przykład wzorowo zabezpieczonego obiektu, w którym zastosowano dwa systemy z oferty D+H Polska. Ich sprawne działanie to efekt przemyślanego projektowania, uwzględniającego funkcję obiektu i wymagania stawiane przez projektantów oraz inwestora.

Artykuł został dodany przez firmę

D+H Polska sp. z o.o.

D+H Polska oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu oddymiania i naturalnej wentylacji budynków, systemy sygnalizacji pożarowej, systemy sterowań i zamknięć ogniowych oraz napędy do stolarki okiennej i drzwiowej.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły