Artykuł Dodaj artykuł

Gdy przyszłość staje się teraźniejszością. Nowoczesne rozwiązania monitoringu sieciowego

2 października w historycznych wnętrzach Hotelu Europejskiego odbyła się kolejna edycja dorocznej konferencji Axis Partners’ Day. Zorganizowana przez lidera sieciowych systemów dozoru wizyjnego, firmę Axis Communications, zgromadziła liczne grono partnerów oraz ekspertów z branży. Podczas spotkania przedstawione zostały rozmaite rozwiązania oraz najnowsze trendy w zakresie monitoringu CCTV. 

Axis Communications logo

2 października w historycznych wnętrzach Hotelu Europejskiego odbyła się kolejna edycja dorocznej konferencji Axis Partners’ Day. Zorganizowana przez lidera sieciowych systemów dozoru wizyjnego, firmę Axis Communications, zgromadziła liczne grono partnerów oraz ekspertów z branży. Podczas spotkania przedstawione zostały rozmaite rozwiązania oraz najnowsze trendy w zakresie monitoringu CCTV. 

Axis Communications, Axis Partners Day

Sukces Axis Communications na polskim rynku opiera się na ścisłej i rozległej współpracy z lokalnymi partnerami, dzięki którym firma odnotowała w pierwszym półroczu 2018 roku wzrost sprzedaży w Polsce o rekordowe 60% w porównaniu do roku minionego. Do zintegrowanej sieci należy ponad 2500 partnerów ADP (application development partners), którzy korzystając z otwartych kamer i enkoderów, tworzą szyte na miarę aplikacje dla użytkowników końcowych. Podstawą jest otwarta platforma Axis, która w prosty sposób daje możliwość rozszerzenia podstawowej funkcjonalności kamer. Jak co roku, firma Axis przyznała swoim partnerom nagrody w poszczególnych kategoriach. Tytułem Najlepszego Partnera Roku 2018 nagrodzono firmę mvb ze Szczecina. Najlepszym dystrybutorem z najbardziej dynamicznym wzrostem ogłoszono firmę Anixter. Za najlepszy debiut roku uznano wyniki firmy Electrum, wyróżnienie za dynamiczny wzrost  otrzymała firma S-NOVA Security, a najciekawszy projekt przygotowała firma Instom.

Dużo uwagi poświęcono tematyce smart cities, czyli inteligentnych miast. Gość specjalny, Dalibor Smażinka, Enterprise Solutions Manager na Europę Wschodnią w Axis Communications, na ciekawych przykładach potwierdził kierunek rozwoju monitoringu wizyjnego - Punktem wyjścia dla władz lokalnych jest zapewnienie mieszkańcom poczucia bezpieczeństwa. Następny krok to usprawnienie zarządzania ruchem ulicznym, a wisienką na torcie jest stworzenie kompleksowych rozwiązań dla inteligentnego środowiska miejskiego, gdzie komfort życia mieszkańców powinien być nadrzędną wartością.

- Dzięki zaawansowanym aplikacjom, technologii Internetu Rzeczy i precyzyjnym czujnikom w niedalekiej przyszłości będą stosowane takie wyrafinowane rozwiązania jak pomiar jakości powietrza, wody, stopnia zapełnienia kontenerów na śmieci, pomiar hałasu, poziomu wody po ulewnych deszczach czy optymalizacja miejskiego systemu oświetlenia. Dalibor Smażinka zauważył, że każde miasto potrzebuje innych rozwiązań, uwzględniających lokalną specyfikę
i położenie geograficzne. Niemniej jedna rzecz pozostaje niezmienna. To dostęp do informacji. A dostęp do większej ilości informacji przekłada się na lepsze decyzje włodarzy –
konkluduje Smażinka. 

Axis Communications, Axis Partners Day

Wśród najbardziej popularnych aplikacji partnerów wykorzystywanych w naszym regionie można wyróżnić: klasyfikację pojazdów i rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, bezpieczeństwo bankomatów oraz rozpoznawanie tzw. włóczęgostwa (więcej niż jedna osoba przy bankomacie) oraz streaming materiału wizyjnego bezpośrednio do serwisów internetowych np. youtube. Inne często wykorzystywane i cieszące się zainteresowaniem aplikacje to m.in.: przekroczenie linii, rozmiar obiektu, wykrywanie wtargnięcia, inteligentna komunikacja między oświetleniem IR/LED i kamerą, zliczanie klientów sklepów, zarządzanie kolejkami, cyfrowe śledzenie automatyczne, wykrywanie ruchu, wykrywanie kierunku, wykrywanie dźwięków (strzelanie, przemoc). Na szczególną uwagę zasługują rozwiązania wybranych partnerów ADP Axis Communications, które spełniają najwyższe standardy technologiczne. Mowa tu o Citilog – liderze rynku w zakresie zarządzania ruchem przy wykorzystaniu analityki wideo, należącym do Axis Group od 2016 roku. Firma obecnie pracuje nad aplikacją do wykrywania nielegalnego zatrzymywania się lub parkowania.

Z kolei Herta, firma o hiszpańskim rodowodzie, oferuje aplikacje do rozpoznawania twarzy. Technologia ta jest wykorzystywana do identyfikacji i weryfikacji twarzy w tłumie, analizy wizerunku na potrzeby marketingowe (dane dotyczące wieku, płci, przynależności etnicznej) czy do postępowania sądowego. Wyniki charakteryzują się wysoką trafnością dopasowania. Na polu kontroli audio i wideo oraz na rynku interkomów od lat prym wiedzie 2N, również należąca do Axis Group. Jednym z flagowych wdrożeń firmy są punkty SOS tzw. emergency points, które służą mieszkańcom Budapesztu. Najlepszymi rozwiązaniami w obszarze detekcji tablic rejestracyjnych może pochwalić się FF Group, która ma w swojej bazie listę numerów rejestracyjnych pojazdów z 51 państw Unii Europejskiej, Wspólnoty Niepodległych Państw, Turcji i Izraela. Zarządzaniem procesem wykrywania zdarzeń zajmuje się firma NEC, która jest producentem monitorów wielkoformatowych dla rynku security. Nie sposób pominąć otwartej platformy Genetec, integrującej takie obszary jak kontrola dostępu, nadzór wideo czy rozpoznawanie tablic rejestracyjnych.

Uczestnicy Axis Partners’ Day 2018 mieli również okazję zapoznać się z wybranymi nowościami z portfolio firmy, a także ze zbliżającymi się premierami rynkowymi. O przewadze konkurencyjnej kamer Axis, ich szerokim zastosowaniu i innowacjach technologicznych mówił Andres Vigren – Global product manager w Axis Communications. Eksperci dokonali przeglądu obecnych rozwiązań i wytypowali kierunki rozwoju branży. Zgodnie stwierdzili, że jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin będzie technologia radarowa, która oferuje większą skuteczność w zakresie detekcji ruchu i pozwala znacząco zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów. Nie do przecenienia pozostają kwestie cyberbezpieczeństwa, które powinny stanowić priorytet w działalności firm spełniających najwyższe standardy.

Artykuł został dodany przez firmę

Axis Communications Poland Sp. z o.o.

Axis jest liderem na rynku sieciowych systemów wizyjnych. Oferuje produkty i rozwiązania z zakresu kamer IP, enkoderów, akcesoriów oraz oprogramowania do rejestracji przeznaczone do profesjonalnych instalacji.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły