Artykuł Dodaj artykuł

Kolumny sygnalizacyjne KS- Ad

W systemach automatyki coraz większą rolę odgrywają współcześnie układy sygnalizacji stanu pracy maszyn.

Logo W2

W systemach automatyki coraz większą rolę odgrywają współcześnie układy sygnalizacji stanu pracy maszyn. Ich zastosowanie podyktowane jest odpowiednimi przepisami, normami, ale też często dobrą praktyką inżynierską. W artykule zaprezentowane zostały kolumny sygnalizacyjne serii KS- Ad stanowiące alternatywę dla klasycznych wież sygnalizacyjnych.

CO WYRÓŻNIA KOLUMNY SERII KS- AD SPOŚRÓD INNYCH KOLUMN?

W odróżnieniu od klasycznych wież sygnalizacyjnych kolumny KS- Ad mają wbudowane układy sterowania, dzięki czemu użytkownik może sterować pracą kolumny w uniwersalny sposób. Użytkownik ma do wyboru trzy metody sterowania, dodatkowo również opcję wyłączania sygnału ostrzegawczego, czterostopniową regulację głośności oraz funkcję testowania kolumny. Kolejnym elementem, który odróżnia kolumny sygnalizacyjne serii KS- Ad od innych produktów, jest mechanizm, który zapobiega generowaniu przypadkowych sygnałów ostrzegawczych w wyniku błędnego sterowania (lub uszkodzenia obwodów sterowania). W przypadku gdy na zaciskach kolumny pojawią się dwa sprzeczne sygnały jednocześnie (np. sygnał optyczny koloru czerwonego i zielonego), układ wygeneruje alarm o wyższym priorytecie (sygnał optyczny koloru czerwonego). Dodatkowo dzięki zastosowaniu diod LED, układ pobiera mniej energii niż klasyczne wieże zrealizowane z wykorzystaniem żarówek. Kolejnym atutem urządzenia są umieszczone w podstawie rozłączalne bloki przyłączeniowe, dzięki czemu możliwy jest demontaż kolumny na czas transportu maszyny bez konieczności demontażu okablowania.

Zestawienie sygnałów alarmowych generowanych przez kolumny serii KS- Ad W2
Zestawienie sygnałów alarmowych generowanych przez kolumny serii KS- Ad

GENEROWANE SYGNAŁY AKUSTYCZNO-OPTYCZNE

Kolumna sygnalizacyjna stwarza możliwość generowania optycznego, akustycznego lub akustyczno-optycznego sygnału alarmowego w zależności od potrzeb użytkownika.

Alarmowy sygnał optyczny może być sygnałem ciągłym lub sygnałem o stałej częstotliwości
(wzór sygnału optycznego generowany jest przez wewnętrzne układy sterowania). Nietypowym rozwiązaniem jest możliwość generowania sygnału optycznego o zmiennej częstotliwości (nieregularny czas „błysków” – oko ludzkie nie jest w stanie zaadaptować się do sygnałuoptycznego, co powoduje ciągłą rejestrację sygnału przez użytkownika). Dodatkowym sygnałem alarmowym jest sygnał optyczny o modulowanej jasności, który występuje w przypadku generowania sygnału optycznego koloru zielonego.

UNIWERSALNE STEROWANIE

Kolumna serii KS- Ad oferuje użytkownikowi dwiegłówne metody sterowania: analogową (napięciową) oraz bezpotencjałową (zwieranie wejścia do potencjału masy).

Metoda sterowania analogowego polega na doprowadzeniu do wejścia kolumny sygnału napięciowego (sterującego) w przedziale 0‒10VDC. Napięciowy sygnał sterujący można uzyskać poprzez podłączanie do wejść kolumny odpowiedniej rezystancji lub poprzez podanie napięcia z zewnętrznego zadajnika.

W przypadku metody sterowania bezpotencjałowego, zwieranie wejść do masy można zrealizować za pomocą styków przekaźnika, jest to metoda, która doskonale sprawdza się w przypadku modyfikacji starszych maszyn. W przypadku kolumn serii KS- Ad można zrealizować również sterowanie cyfrowe (na bazie sterowania analogowego), w którym sygnałami logicznymi są napięcia 0...2VDC oraz 6...10VDC.

Wybór metody sterowania realizowany jest za pomocą mikroprzełączników umieszczonych w podstawie urządzenia. Użytkownik, mając do dyspozycji kilka metod sterowania, może bez problemów dostosować kolumnę do własnej aplikacji

Realizacja metod sterowania: analogowego (napięciowego oraz rezystancyjnego) oraz bezpotencjałowego W2
Realizacja metod sterowania: analogowego
(napięciowego oraz rezystancyjnego) oraz bezpotencjałowego

OPCJE DODATKOWE

Należą do nich: opcja wyciszania dźwięku, funkcja testowania, opcja nieregularnego mrugania, regulacja głośności.

Kolumny sygnalizacyjne KS- Ad W2

Opcja wyciszania dźwięku wykorzystuje oddzielny zacisk urządzenia, zwarcie zacisku do potencjału masy umożliwia natychmiastowe wyłączenie dźwięku sygnału alarmowego.

Podobnie działa funkcja testu: jeżeli wejście „test” zostanie zwarte do masy, to układ generuje dla wszystkich kolorów sygnał optyczny ciągły oraz sygnał akustyczny o częstotliwości 1kHz, dzięki czemu można w prosty sposób sprawdzić działanie urządzenia bez wymuszania sygnałów sterowania na wejściach sterujących. W przypadku, gdy istnieje potrzeba stosowania kolumn w pomieszczeniach o niskim poziomie tła akustycznego, użytkownik dzięki czterostopniowej regulacji głośności może dostosować natężenie dźwięku do potrzeb własnej aplikacji.

DOSTĘPNE WERSJE WYROBU

Kolumna sygnalizacyjna serii KS- Ad produkowana jest w odmianach od 2‒5 kolorów, w kolorze obudowy białym lub czarnym, z mocowaniem prostym lub kątowym.

Dodatkowo należy uwzględnić występowanie modułu dźwiękowego. Więcej informacji na ttemat produktu można uzyskać na stronie producenta.

Artykuł został dodany przez firmę

W2 Włodzimierz Wyrzykowski

Firma powstała w 1999 roku i specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu elektroniki profesjonalnej. Zakres działalności firmy obejmuje projektowanie, produkcję oraz sprzedaż najwyższej jakości sygnalizatorów (ppoż, włamanie, automatyka) i osprzętu inst.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły